Strony

ContentSream

środa, 28 grudnia 2011

Jak zaaranżować ogród w stylu wiejskim?

Autorem artykułu jest Tomasz Galicki



Ogród to miejsce, które ma przynosić ukojenie dla starganych zmysłów i jednocześnie cieszyć oczy, wszak zieleń ma na zmęczone oczy zbawienny wpływ. Aby nasz ogród zachwycał, trzeba wcześniej zaplanować jego wygląd.

Przede wszystkim musimy zdecydować się na jakiś określony styl. Musi on być dopasowany do naszego gustu, umiejętności, czasu jaki możemy poświęcić na pielęgnację oraz ukształtowania działki. Możemy przyjąć określoną konwencję – czy ma to być ogród w stylu francuskim, angielskim, japońskim a może po prostu ogródek wiejski? To zależy czego oczekujemy od naszej zielonej oazy. Pozornie najprostszy jest w założeniu ogród wiejski, bo z założenia może panować w nim lekki nieład, a rośliny potrzebne do jego utworzenia to dobrze znane nam drzewa owocowe: wiśnie, jabłonie, czereśnie, śliwy, grusze oraz krzewy: porzeczki, maliny, agrest, aronia.

Do tego warzywa, czyli tradycyjnie: marchew, pietruszka, seler, kapusta, sałata, por, buraki, ogórki, groch, fasola, rzodkiew, kalarepa, kalafior. Popularnością na polskich działkach cieszą się także bardziej wyszukane warzywa: kapusta pekińska, papryka, brokuły. Obowiązkowo w ogrodzie wiejskim musi znaleźć się miejsce na zioła: miętę, majeranek, bazylia nie są wymagające. Kto wyobraża sobie ogród bez takich przysmaków jak pomidory, truskawki lub poziomki? I tu niespodzianka – zapanowanie nad tymi wszystkimi roślinami wcale nie jest łatwe, bo każda z nich potrzebuje nieco innych warunków, siania lub sadzenia w innym czasie. Trzeba mieć sporo doświadczenia w uprawie roślin, aby wyrosły naprawdę piękne.

W ogrodzie wiejskim nie może zabraknąć miejsca na elementy ozdobne. Doskonale prezentują się różnokolorowe kwiaty, które nie wymagają dużych nakładów pracy: dalie, ostrożki, malwy, piwonie, astry zwane marcinkami, naparstnice, floksy, lwie paszcze, maciejki, niezapominajki, cynie, tulipany. Jeśli ktoś preferuje bardziej pokaźne kwiaty, może pokusić się o pnące róże, czarny bez, jaśminowiec. Funkcję estetyczną może także pełnić winorośl, która na jesieni obrodzi w pyszne winogrona. Owoce można nie tylko zjeść, ale również wykorzystać do zrobienia domowego wina. Także słonecznik spełnia funkcje praktyczne i estetyczne.

Do wiejskiego ogrodu pasują elementy architektoniczne w rustykalnym stylu, czyli wszelkie drewniane płotki, altany i meble ogrodowe. Bardzo dobrze komponują się wiklinowe dodatki: krzesła, stoliki, ozdoby. Wiklina jest nieco kłopotliwa, gdyż jej niska odporność na wilgoć i promienie słoneczne zmusza do przechowywania jej w zadaszonych miejscach. Gliniane dodatki i donice nadadzą nieco uroku cepelii. Ścieżki mogą być wyłożone naturalnym kamieniem lub ryflowanym drewnem.

---

Zapraszamy na forum Leroy Merlin


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

2 komentarze:

  1. Mi się marzy już od kilku lat ogród taki z "górami", skalniaczki i te sprawy. Mam nadzieję, że niedługo uda mi się zrealizować ten plan. Ostatnio mocno do tego pomysły skłonił mnie artykuł http://123budujemy.pl/odrobina-gor-i-magia-koloru-w-ogrodzie/ Jestem pozytywnie nastawiona i zamierzam działać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. W dzisiejszych czasach, ozdoby do ogrodu stały się nieodłącznym elementem każdej przestrzeni na świeżym powietrzu. Na https://hortus.biz.pl/ znajdziesz szeroki wybór takich ozdób, które pomogą Ci stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko funkcjonalna, ale również estetycznie przyjemna. Bez względu na to, czy szukasz prostych ozdób, które dodadzą Twojemu ogrodowi subtelnej elegancji, czy chcesz zaszaleć z bardziej ekstrawaganckimi elementami, ta strona ma coś dla Ciebie.

    OdpowiedzUsuń